تبلیغات
اطلاعاتی در مورد موسیقی - دلكش
اطلاعاتی در مورد موسیقی


© دلكش

یکشنبه 7 فروردین 1384

<:P:>دلكش

میرسیم به بیوگرافی صدای ماندگار زن موسیقی ایرانی عصمت باقر پور ملقب به دلكش

 او در سال  1304 در بابل متولد شد ودر در سنین نوجوانی به تهران نزد خواهرش رفت . او در مدرسه توجه استاد موسیقی خود استاد ظهیرالدینی را به خود جلب كرده كه صدای او را پررنگ وشایسته پرورش تشخیص داد.استاد ظهیر الدینی او را نزد استاد روح الله خالقی برده  وروح الله خالقی نیز او را به دست عبدالعلی وزیری سپرد تا فوت وفن آواز را به آموزش دهد .

دلکش پس از ۳ سال در سال ۱۳۲۲فعالیت آوازخوانی خود را شروع کرد ودر سال ۱۳۲۴ به استخدام رادیو به عنوان آوازه خوان درآمد که تازه ۵ سال از شروع کار این خواننده میگذشت .

حضور دلکش در آن برهه زمانی یک نیاز اساسی بود که آهنگسازان جوان همچون مهدی خالدی آن را احساس کرده ودر پی استفاده از او شدند .

دلکش پس از خالدی به ترتیب با جواد لشگری /بزرگ لشگری/علی تجویدی وحبیب الله بدیعی به همکاری پرداخت که همکاری با استاد علی تجویدی از همه آنها پررنگ تر بود .دلکش خود نیز آهنگسازی میکرد که با نامهای مستعار (نیلوفر) ویا(سازشکسته) عرضه میشد .

غیر از " ساز شکسته" خوانده های زیبای دیگری نیز از دلکش بجای مانده است: آمد نوبهار، آشفته، دل غافل، آه بی اثر، تنها منشین، پشیمان شدم، یاد کودکی، سفر کرده، شب تنهائی، آتش کاروان، به کنارم بنشین و...

آتش کاروان( آهنگ از تجویدی و با شعر بیژن ترقی) و به کنارم بنشین ( از خالدی با شعر رهی معیری) از بازمانده های از یاد نرفتنی دلکش به شمار می روند.

از آن گذشته دلکش شماری از ترانه های بومی شمال ایران را نیز بازخوانی کرده است؛ آنهم در سالهایی که رغبت به "بومی خوانی" فراگیر نشده بود.

بازخوانی او بویژه از قطعه معروف "امیری" بسیار زیبا و دقیق از کار درآمده است.

دلکش سه چهار سال پیش در سفری به شهرهای مختلف اروپا، با بازخوانی ترانه های پیشین خود، یکبار دیگر تحسنی و ستایش ایرانیان برونمرزی را برانگیخت.

پرونده این آوازه خوان موسیقی ایرانی در تابستان سال ۱۳۸۳ در سن ۷۹ سالگی به مرگ طبیعی در یکی از بیمارستاهای تهران بسته شد.

یادش گرامی

<:P:>

نوشته شده در یکشنبه 7 فروردین 1384 و ساعت 11:03 ق.ظ توسط : نکیسا
ویرایش شده در - و ساعت -

|+| نظر ها ()